Демьян Кудрявцев (damian) wrote,
Демьян Кудрявцев
damian

У "Гулівер" ВИХОДИТЬ КНИЖКА Дем'ян КУДРЯВЦЕВА. МАРІЯ СТЕПАНОВА про поета.

Оригинал взят у pipbd в У "Гулівер" ВИХОДИТЬ КНИЖКА Дем'ян КУДРЯВЦЕВА. МАРІЯ СТЕПАНОВА про поета.
Видавництво чесно вичікувало півроку, щоб я не продинамив з нормальною фотографією, обкладинкою і так далі, а потім плюнуло на мене, саме так і треба поступати з авторами, які відволікаються на заробітки і протестний рух, і анонсувало книжку. Спасибі, Вадим.

Велике спасибі Марії Степанової на доброму слові, з мене б вистачило і трьох останніх абзаців, але цілком ця передмова не тільки до цієї книги, що власне і робить його важливим і потрібним.

Оригінал узятий у russgulliver в В "Гулівер" ВИХОДИТЬ КНИЖКА Дем'ян КУДРЯВЦЕВА. МАРІЯ СТЕПАНОВА про поета.ПРАВА ГРОМАДЯНСТВА
передмову Марії Степанової до збірника Дем'яна Кудрявцева "Громадянська лірика"Що робить поезія своїми бідними засобами? Дивну штуку: не будучи по всій видимості просторовим мистецтвом, вона займається виробництвом матерії. З нічого, з порожніх словесних оболонок, поезія створює вогнища іншої реальності, де час влаштовано інакше. Щось на зразок капсули або кабінки атракціону, всередині якої можна розміститися так, немов ти тут надовго. І ще ось що: атракціон працює, але тільки якщо досвід вдався. Тобто поетичний світ пізнається по дуже відчутного ознакою: інакшості, неспівпадання із зразком (або тим, що ми зразком вважаємо). Тут все не так; діють інші закони, мова використовується по-іншому і для іншого, часом не тягнеться. Ми дізнаємося слова і речі, але не їх співвідношення і функції. У цьому сенсі (як у багатьох) поезія саме економічне із мистецтв: вона шиє з матеріалу замовника щось, майже непридатний до вживання за прийнятими у людей зразкам. Поезія не втішає (я невтішна), не розважає, не веселить, не робить свого читача краще або гірше. Тобто вона все це вміє, але заодно з чимось головним: так мурличут собі під ніс за роботою, і можна подумати, що спів і є головний сенс роботи (я, до речі, не візьмуся стверджувати, що це не так). Але все-таки завдання у неї інша - вона утворює в життєвій тканини зони для випадання в інше.

Те, яким буде це інше, повністю залежить від самого поета. Можна сказати, що він будує для себе (і гіпотетичного співрозмовника) дослідну модель світу (раю?), Набиваючи її речами з земного каталогу (жирафами, хмарами, топонімами, книгами улюблених авторів) по своєму смаку і розумінню. Те, що залишається в стороні, важливо не менше, ніж нерухомі точки-константи авторського вибору.Місце, яке пропонує для жітья нова книга Дем'яна Кудрявцева, в нашу схему ледве влазить: ця картина світу якщо в чому себе і обмежує, так це в прикметах раю. Його предмет опису - пошкоджений і спотворений створений світ, що скаче сучасність, побачена в масштабі 1х1 і прийнята на віру. Це авторська позиція, що рідко зустрічається в актуальній російській поезії, яка відноситься до соположной їй реальності як до біса, від якого треба або сховатися, або закласти. Травматичний досвід дев'яностих і нульових зживається віршами по-різному, але в загальній логіці витіснення. Його заперечують; його виводять за дужки; нарешті, його намагаються усвідомити як чужий - трапився не з нами (використовуючи, наприклад, як оптичний прилад фантастичне, дивовижне, гротескне - все, що може збільшити / зменшити / спотворити об'єкт опису).

Вірші Кудрявцева винаходять і вибирають (поперемінно) кілька способів говорити про сучасність, але ні один, здається, не збігається із загальноприйнятим. Багато вже говорилося про те, що нова поезія бере на себе функції прози, змушує себе в буквальному сенсі слова танцювати за плугом. Вона вміє це, так, і якраз зараз розплачується за підміну. Кудрявцев і не намагається замістити одне іншим. Тексти «Громадянської лірики» - ризикована і успішна спроба робити епос мінімальними засобами - залишивши на узбіччі наратив, пряму мову, різні види буквально понятий актуальності, зберігши лише предметний ряд і власний голос. Ефект, якого досягають ці вірші, дивний і несподіваний; автор, як на відеокасетах когдатошніх вісімдесятих, поодинці говорить і показує, перекладає і озвучує багатофігурний і багатоголосий фільм - чи то «Одного разу в Америці», чи то «Загибель богів». Тобто бере на себе роль тенора у величезному оперному спектаклі.

Коли мова заходить про лірику, стають страшно важливими не тільки якість і тембр голосу, але і те, з якої точки він виходить - і справа тут не тільки в акустиці. Все, що вимовляє з цих підмостків, має виходити зсередини чіткої системи цінностей: мені, читачеві, необхідно знати підстави, на яких відбувається дія. Кому саме я вірю? Хто до мене звертається - поет-герой? поет-дурень? поет-квітка? Спосіб мовлення, обраний Кудрявцевим, має на увазі послідовний відмова від будь-якого роду самовизначень, від авторських масок і фіктивних тел заради позиції, настільки непопулярною сьогодні, що мені навіть якось ніяково її назвати. Це (порожня) вакансія дорослої людини. Зі всіма невеселими знаннями і обов'язками, які в нього є, включаючи безнадійні і неминучі спроби взяти на себе відповідальність за все, що відбувається у ввіреній нам всесвіту. Включаючи кожне слово і кожну букву. Що начебто і не має прямого відношення до текстів, але дає їм недвозначний етичний заряд.

І це, звичайно, етика чоловічого світу, його особливі розклади і поняття («зуб з коронкою, ігрове терені з оборонкою»). Тим цікавіше, що партія, відведена тут цивільному лірику Кудрявцева, акцентовано чоловіча по виконанню, по суті своїй і по завданню - жіноча; це підрахунок мерців, і оплакування, і проводи в інший світ, і стояння на кордоні. Координатна сітка, мабуть, важлива для самовизначення автора (там вектор руху визначають Генделя і Лимонов), тут на час втрачає сенс. Те, що в останні роки робить у віршах Олена Фанайлова, краще ілюструє те, яка саме лірика (і яке громадянство) маються на увазі - і чому смерть виявляється рамкової конструкцією, що бере цю книгу в лапки.

Критик описував роман Кудрявцева «Близнюки» як «грандіозну точку переходу» з прози в вірші і назад. «Громадянська лірика» теж фіксує щось подібне перехідного стану: це тексти, написані на руїнах колективного досвіду останніх десятиліть, що затягують його, як рану, сполучною тканиною приватного: приватної провини, вибору, жалоби. Це, власне, і про те, як влаштовані тут відносини між словами: вони діляться як клітини, відбиваючись одне в іншому, плоди і розмножуючись на тлі власного розпаду. Це про те, що і ця книга - альтернатива прозі, але зовсім інша. Вона існує у воронці, не замість, а на місці прози - в широкому полі, де міг би розміститися немислимий нині великий наратив, на місці неіснуючих підсумків і узагальнень. «І своїм ні шелестом ні жестом попрацюємо ще над цим місцем»вірші Дем'яна Кудрявцева зі збірки "Громадянська лірика"

не так я святкував себе
як богородиця хотіла
коли летіла ескадрилья
на сонці крилами сліпих

зате я святкував собою
стрілянину в долині спорожніли
долю в її довжині набридлого
з її апостольської трубою

а ти подумай головою
де пахне славою і гранітом
архів навряд чи збереже нам
графіт листівки польовий

де вої війни ниття собаки
з обох півночі сторін
і чекають атаки вовкулаки
і похорону

а я ледве слова запам'ятавши
тягну різдвяний канон
і так непрохано легко мені
як ніби живий і без погон.


http://cloudsx3.ru/
Спонсор поста:
http://www.artlebedev.ru/everything/proetcontra/
Subscribe

 • (no subject)

  Вот прочитал я в интернете проект "Афиши" о русских медиа. Он в сети полнее, чем на бумаге. Проект только ленивый справедливо не ругал. А уж…

 • Воспоминания:)

  Но нас абсолютно не интересовало это как сервис, нас интересовало это как контент, а контент — как привлечение внимания к провайдингу. Это как если…

 • Правое дело.

  Итак, первые претензии к речи Прохорова. Не хотелось бы требовать от нее невозможного (для такой речи) - призывов к отставке Путина, поддержки…

 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment